30 soovitust, millega rikastada rutiinset tööelu
Kui tööelus on tekkinud rutiin, stressitase on kõrge ja kõik tundub hallides toonides, on aeg midagi kiiremas korras ette võtta! Selliseid hetki tuleb tööelus paraku ikka ette – kõik päevad pole ühesugused, mõned on raskemad kui teised. Küll aga ei ole normaalne see kui taoline olukord jääb pikemaks ajaks kestma. Sellisel juhul peame olema ise proaktiivsed ja otsima viise, kuidas oma tööelu paremaks muuta.
Jagan teiega 30 väikest mõttetera ja soovitust, mis võiksid aidata meie igapäevast tööelu paremaks muuta ja vaimu värskena hoida. Tee proovi!
1. Hea huumorimeel – kui tundub, et kõik on eriti raske ja motivatsioon on kadunud, võib päästjaks olla võime teha nalja. Huumor aitab ka kõige keerulisematest olukordadest kergemini läbi tulla.
2. Pidev õpihimu – kui kaob soov õppida, kaob ka elurõõm ning päevad muutuvad halliks ja üksluiseks. Leia midagi, mis sind töös kõnetab (või midagi uut nt. teised tööülesanded, kolleegi varjutamine jne.), või tee midagi põnevat väljaspool tööaega.
3. Suhtle kolleegidega – on teaduslikult tõestatud, et suhtlemine aitab hoida meie vaimset tervist ja meele erksana. Hea läbisaamine kolleegidega loob positiivse tööõhkkonna.
4. Hobidega tegelemine – hobid aitavad tuua tööellu värskust (tekitavad uusi jututeemasid ja tihti toovad ka teadmisi, mida saab töös rakendada). Olen alati üllatunud, kui tihedalt on kõik meie tegevused omavahel seotud.
5. Tiimiüritustel osalemine – juhid võiksid korraldada regulaarselt meeskonnaüritusi, sest need aitavad töötajatel üksteist paremini tundma õppida ja meeskonnavaimu tugevdada.
6. Roheline taim töölaual – rohelus meie ümber rahustab ja loob ilu. Too oma töölauale mõni roheline taim ja naudi selle ilu… (ja ära unusta seda kasta).
7. Lemmikloom tööle kaasa – mõnes kontoris on võimalik töötajatel oma lemmikloomi tööle kaasa võtta. Kui see ei tekita loomale stressi ja sobib ka kolleegidele, võib see olla vahva viis tööpäeva rõõmsamaks muutmisel.
8. Kõrvaklapid kaasa – kui vajad vaikust, rahu või pead keskenduma, eriti avatud kontoris, hoia kõrvaklapid käepärast.
9. Positiivne hommik – tule tööle positiivse tundega, isegi kui hommik algas keeruliselt. Kolleegid ei ole süüdi sinu halvas tujus. Püüa iga päev väikestes asjades midagi head leida.
10. Füüsiline aktiivsus – trenn ja liikumine hoiavad korras nii vaimse- kui füüsilise tervise.
11. Kuula teisi – ära püüa olla ruumis ‘kõige targim inimene.’ Otsi inimesi, kellel on midagi huvitavat jagada ja kes inspireerivad.
12. Kohv, tee või snäkk? – väike tass kohvi või teed teeb tuju alati rõõmsamaks.
13. Mänguline lähenemine – täiskasvanuna kipume sageli unustama, kuidas millestki vaimustuda. Võta asju vahel vabamalt ja mängulisemalt.
14. Ole uudishimulik – kui oled avatud uutele teadmistele ja pidevalt valmis õppima, püsib elu alati huvitav.
15. Mõne probleemi vabaks laskmine – töökeskkonnas võib ette tulla keerulisi inimesi või situatsioone, kuid keskendudes oma tööle ja hoides head tuju, laabuvad asjad lihtsamalt.
16. Naera südamest – on suurepärane, kui töökeskkonnas leidub keegi, kes oskab nalja teha ja meeleolu tõsta.
17. Sea endale väljakutseid – proovi vahel teha asju teisiti kui oled tavapäraselt harjunud . See toob põnevust ja võib viia sootuks uute avastusteni.
18. Puhka korralikult – kui puhkad, siis tõepoolest puhka! Ära loe e-kirju.
19. Viisakas piiride seadmine – piiride seadmine on väga oluline juba esimesest tööpäevast (aga paraku jõuame selleni tihti siis kui töökoormus on juba üle pea kasvanud ja hakkab tervist kahjustama). Enneta selliseid olukordi.
20. Keskkonnavahetus – uus keskkond, olgu selleks väike reis või kasvõi kodus mööbli ümber paigutamine, toob uut energiat ja värskust.
21. Korras töölaud – kui töölaua puhtus aitab sinu töömeeleolu parandada, hoia see korras (ei pruugi kõigi puhul kehtida, aga minu puhul kehtib :))
22. Kultuurielamused – teatrietendus, kontsert või muu kultuuriline kogemus aitab tööasjadest korraks eemalduda ja annab järgmiseks päevaks värsked vaatenurgad.
23. Regulaarsed pausid – tee tööl regulaarseid pause ja liiguta end. See aitab mõttelennule kaasa.
24. Vahel on vaja olla üksinda – kui võimalik, veeda aega omaette, et mõelda ja keskenduda. Vahel võivad näiteks jalutuskäigud tuua just need kõige paremad mõtted.
25. Ära ole kade – kadedus on kõige mõttetum tegevus, millele oma energiat suunata. Selle asemel keskendu oma elu parendamisele ja ärka igal hommikul küsimusega: “kuidas saan täna oma elu paremaks muuta?!?”
26. Visiooni kaardistamine – mõtle ka tööalaselt oma visioonile. Kuhu tahad jõuda ja mida selleks pead tegema? Vahel tasub oma teekond üle vaadata ja vajadusel suunda muuta.
27. Ebaõnnestumistest õppimine – tihti on just suurimad ebaõnnestumised parimad õpetajad. Nendest õpime kiiremini ja oskame asju edaspidi teisiti näha/teha.
28. Töö- ja eraelu tasakaal – hoia balanssi ja ära tegele kodus tööasjadega.
29. Motivatsiooniminutid – kuula inspireerivat podcasti, vaata sarja või loe midagi, mis annab energiat ja tõstab tuju.
30. Naerata! – naeratus teeb imesid. Naerata maailmale ja maailm naeratab sulle vastu.
Ilusat peagi algavat uut töönädalat!
Inge-Helene