Kuidas tööintervjuuks valmistuda?
Seades sammud tööintervjuule, käib meie peast läbi hulgaliselt mõtteid. Olen ma piisavalt ettevalmistunud, millest peaksin rääkima? kuidas see kõik küll läheb ja … millal viimaks möödub?
Jah, enamik meist on käinud tööintervjuudel ning ühes olen veendunud – tööintervjuu ei jäta kedagi külmaks. See on jututeema, millest räägitakse perele ja sõpradele, see on teema, mida tuuakse esile sünnipäevadel ja koosviibimistel, see on ajatu teema, mis on ja jääb ning parimal juhul võime kogemusi meenutada veel kümneid aastaid!
Siinkohal tahan teiega jagada soovitusi, mille läbi saate omalt poolt teha vajalikud sammud, et tööintervjuu oleks huvitav, arendav ja tulemuslik.
Millest alustada?
Ole huvitunud, kuula ja räägi kaasa!
Kui tead, et Sind ootab ees tööintervjuu, soovitan Sul esmalt sellesse suhtuda suure huvi ja põnevusega! Uudishimu on fantastiline ja progressiivne oskus, mis aitab meil pidevalt uusi kogemusi luua ja motivatsiooni hoida. Tihti lähevad inimesed töövestlusele suure hirmuga – sellest mõttest soovitan kohe lahti lasta. Muuda suhtumist ja lähene uudishimulikult ja huviga! Ära karda esitada küsimusi ning räägi julgelt kaasa. Tööintervjuu EI OLE eksam ega küsitlus! See on kahepoolne vestlus, kus peaks tekkima mõnus atmosfäär ja konstruktiivne dialoog.
Vaata üle töökuulutus!
Enne vestlusele minekut vaata üle ettevõtte töökuulutus. Veendu, et tead, milliseid oskusi Sinult oodatakse ning mõtle kodus läbi mõningad näited, mida saad vestlusel esile tuua. Pane tähele! On väga oluline, et oskad luua seoseid oma eelneva töökogemuse ja tulevase ametikoha vahel. Ära keskendu liigselt vanale, vaid mõtle alati sellele, kuidas saaksid varasemalt omandatud kogemusi uues töökeskkonnas rakendada.
Tea, miks Sa kandideerid!
Ettevõtetele jäävad Silma inimesed, kes teavad, miks nad kandideerivad. Oskad luua seoseid varasemate kogemuste ja uue ametikoha vahel ning oled tutvunud ettevõtte taustaga. Taustatöö on võti, kuidas jääda ettevõtte personalijuhtidele meelde. Kindlasti mäletab personalijuht inimest, kes oskab rääkida ettevõttest, küsida juurde küsimusi ning peegeldada enda oskusi läbi eluliste ja värvikate näidete.
Mis on Sinu USP?
Inglise keeles on hea sõna “Unique Selling Point,” mis viitab Sinu originaalsetele omadustele. Olen alati palunud inimestel enne töövestlusi laiemas plaanis mõelda, mis on need asjad, mis neid kõnetavad. Mõtle, millised on need teemad, millest tahaksid rääkida? teemad, mida tunned ja tead, oskused ja kogemused, mida oled aastatega omandanud. Kuna tööintervjuu on sujuv dialoog, võivad teemad liikuda ka hobidele ja huvidele. On alati rõõm näha inimest, kes räägib õhinal ja motivatsiooniga asjadest, mis teda huvitavad ning tark värbaja/ettevõtte juht oskab neid hinnalisi oskusi alati ka märgata. Muidugi tuleb kõike teha mõõdukalt ja tunnetuslikult ning loomulikult silmas pidada jutu mõtet.
Seega, jäta julgelt meelde need alapunktid. Loodan, et need soovitused aitavad Sul järgmisel korral töövestluseks valmistuda. Samuti pea meeles, et inimsuhtlus ei ole kunagi mustvalge ning mõnikord ei pruugi haakuda inimeste iseloomud, mistõttu tehakse vastavad otsused teinekord tunnetuslikult. Ära võta tööintervjuud liiga isiklikult, vaid nopi enda jaoks erinevaid kogemusi. Sealjuures ole taktitundeliselt uudishimulik ja positiivne!