Välismaale õppima?
Just nagu pildilt näha, täpselt nii õnnelik ja rõõmus olin 2015. aasta suvel, lõpetades bakalaureusekraadi South Walesi ülikoolis ajakirjanduse erialal.
Minu poole pöördus eelmisel aastal mitmeid noori, kelle unistuseks on minna välismaale õppima. Mõtlesin täna, et panen ka kõigile teistele selle teema huvilistele kirja mõned mõtted, mis võiksid teid edaspidi aidata.
Millest alustada?
JULGUS – kui oled välismaal õppimise kindlaks sihiks ja eesmärgiks seadnud, ole julge ja tee esimesed sammud selles suunas. Alusta ettevalmistusega võimalikult vara. Minu soovitusel on 10. ja 11. klass ideaalne aeg, kus eeltööga alustada.
ERIALA – mõtle oma tänastele huvidele, hobidele, lemmikõppeainetele – millised võiksid olla need erialad, mida tahaksid edasi õppida? Tee eneseanalüüs! Sulle on loomulikult abiks ka karjäärinõustajad. Otsuse teed siiski alati Sina ise.
RIIK – milline riik võiks Sind kõnetada? (ei pea olema vaid üks, võib olla mitmeid).
VÕIMALUSED – uuri, milliseid programme erinevad ülikoolid pakuvad ja millised sobituvad Sinu suundadega.
KANDIDEERIMISTINGIMUSED – ülikoolide veebilehed on väga põhjalikud ja annavad hea ülevaate, millised on sisseastumistingimused.
KÜLASTUS – võimalusel külasta ülikooli avatud uste päeval. Külastus annab hea võimaluse tutvuda õppejõududega, saada lisateadmisi ülikoolist, kursusest jpm. Ära karda küsida küsimusi! Mida rohkem küsid, seda parema ülevaate saad ja võid olla kindel, et teed õige valiku. Kui külastus ei ole võimalik, võid alati suhelda telefonis/veebis.
EKSPERTTEADMISED – Eestis on mitmeid agentuure, mis aitavad Sind kandideerimisprotsessides ja andes ka muidu nõu. Kandideerimisprotsessis saab Sind aidata näiteks agentuur Dream Foundation (dreamfoundation.eu)
Mida annab Sulle välismaal õppimise kogemus?
RAHVUSVAHELINE VÕRGUSTIK – tutvud erinevate inimestega üle kogu maailma.
INGLISE KEEL – (või mõni teine keel). Kindlasti saad väärtuslikud kogemused suhtlemaks ja väljendamaks end teises keeles.
SUUR PILT – kas pole mitte põnev näha, kuidas asju mujal maailmas tehakse? Välismaal õppimine avardab oluliselt Sinu silmaringi.
ISESEISVUS – välismaal õppimine teeb iseseisvaks. Otsused pead sageli üksi vastu võtma ning seeläbi oled ka edasises elus julgem ja vajadusel valmis asju uut moodi nägema ja tegema.
SÕBER IGAS SADAMAS – õpingute lõpuks võid kindel olla, et Sinu sõprade ring on muutunud rahvusvaheliseks (hilisemas elus reisides on alati rõõmustav mõnes sihtriigis sõpradega taaskord kokku saada).
ELUKOGEMUS – iga kogemus meie elus kasvatab meid. Suure tõenäosusega näed endas õpingute lõpus suuremaid muutusi. Võib-olla oled avastanud endas mõned täiesti uued küljed?
Pilt erakogust. Pildil minu inspireerivad ajakirjanduse õppejõud Craig ja Beccy, kelle teadmised, nõuanded ja kogemused andsid mulle tööellu astumiseks imelise platvormi.
Inge-Helene